Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥lar 3966117



*

nr 396 6117


Skålar

3 st. Argenta/Stålhane/G. Nylund


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 februari 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/2 19:16:33 1      100 kr
12/2 11:59:00 2      150 kr
12/2 22:28:43 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta carl-harry stålhane filigran gustavsberg keramik nylund silverinläggning silverinläggningar skålar stålhane svensk keramik svenska keramiker wilhelm kåge
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8091 SkÃ¥lar
    4 st, Arne Erker, Kockums Emaljverkstad, emalj, ol..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:14
  • 8019 SkÃ¥lar
    Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8250 SockerskÃ¥lar
    på fot 2 st, + fat på fot ns. Höjd: 18-38 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr